Poprzez akcję „30 dni bez cukru” chcemy pokazać, że bezcukrowa dieta jest dla każdego i każdy może spróbować przeprowadzić na sobie „odwyk” – żeby sprawdzić, jak to jest żyć bez cukru, poczuć różnicę, uwolnić się od nawyków. Chcemy zainspirować zdrowych ludzi, żeby zastosowali w swoim życiu profilaktykę opartą na spożywaniu niskoprzetworzonej żywności. Jednocześnie wyraźnie zaznaczamy, że jest to wyzwanie dla osób zdrowych i nasze porady mogą być jedynie wskazówką dla osób borykających się z poważnymi schorzeniami. Dieta takich osób powinna być ustalana indywidualnie, na podstawie wyników badań i specjalistycznych zaleceń!
W czym może pomóc bezcukrowy odwyk? Na pewno odciąży nasz układ pokarmowy, odmłodzi i oczyści skórę, mózg, inne ważne organy; pokaże możliwość życia bez uzależnienia od cukru, słodyczy, jedzenia…
Jak to zrobić:
- Ważne jest, abyśmy mieli podstawową wiedzę o cukrze dodanym, nabytą np. z artykułów: Cukier dodany – pod jaką maską się kryje?
- Sprawdzamy zawartość półek i lodówki w naszej kuchni – czytamy etykiety i usuwamy wszystko, co zawiera cukier dodany: sacharozę, fruktozę, syrop glukozowo-fruktozowy, maltodekstrynę, maltozę, dekstrozę, laktozę, słód jęczmienny (lub inny), ekstrakt słodowy, cukier trzcinowy, karmel, sorbitol, maltitol, aspartam, acesulfam – K.
- Zastanawiamy się, które zamienniki cukru chcemy wypróbować / stosować: ksylitol, inulinę, erytrytol, a może stewię?
- UWAGA! W odwyku bezcukrowym nie stosujemy żadnych suszonych owoców, a ze świeżych tylko te o niskim indeksie glikemicznym i zasadowym odczynie: cytryna, kiwi, awokado, grejpfrut (pamiętając, że wpływa on na przyswajalność leków) oraz jagodowe: jagody, maliny, borówki, porzeczki, a także truskawki, ale tylko te polskie i ze sprawdzonego źródła.
- Wyznaczamy sobie cel – czy nasza dieta potrwa 2-4 a może 6 tygodni? Krótko i intensywnie czy dłużej i delikatniej? Po takim czasie zastanawiamy się, czy i jak wprowadzić cukier z powrotem do diety – oczywiście ten w naturalnej postaci.
- Przygotowujemy – sami lub z pomocą dietetyka – jadłospis dzienny/tygodniowy (por. jadłospisy Izy i Janka).
- Robimy nową listę zakupów, korzystając np.: z przepisów dedykowanych diecie bezcukrowej. Pamiętamy o przekąskach typu: orzechy, pestki, inne nasiona.
- Jesteśmy przygotowani na nagłe napady głodu: mamy przy sobie np. słoiczek z inuliną, kiedy zachce się nam czegoś słodkiego, albo z kolei domowe „czipsy”: pestki słonecznika czy dyni sprażone z czosnkiem, papryką, curry – to możemy jeść BEZ OGRANICZEŃ:)
Narzędzie, które może Wam pomóc wyrobić nowe, prawidłowe nawyki, to „Dayplanner człowieka wolnego od cukru” (pobierz):
Powodzenia!