Czy cukier może uzależniać? Ścieżkami mózgowego układu nagrody

 In Czytelnia

Wciąż można znaleźć sprzeczne opinie na temat uzależnienia od cukru. Wiele osób twierdzi, że coś takiego jak uzależnienie od cukru nie istnieje.

Niektórzy argumentują, że o ile w tym zakresie mamy dużo badań na zwierzętach  i dają one twarde dowody, to jednak badania z udziałem ludzi nie są ich zdaniem wystarczające. Inny argument jest taki, że tak naprawdę uzależniająco działa nie sam cukier, tylko słodki smak – z czym nie da się nie zgodzić – ale uzależnienie dotyczy jakiejś substancji (podobnie jak w przypadku nikotyny, kofeiny, konkretnego narkotyku), a przecież słodki smak nie jest substancją. Z drugiej strony coraz częściej mówi się o uzależnieniu od telefonów komórkowych, zakupów, gier komputerowych czy pracy, więc dlaczego nie od cukru?

Temat jest kontrowersyjny, ale coraz więcej się o tym mówi i pisze. Może w niedalekiej przyszłości środowisko naukowe wypracuje tutaj consensus. W każdym razie literatura naukowa wiele mówi o mechanizmie, w jaki cukier / słodki smak potrafi nami zawładnąć.

Dlatego też mamy dla Was artykuł pt. „Czy cukier może uzależniać? Ścieżkami mózgowego układu nagrody” autorstwa Beaty Jabłonowskiej-Lietz, Małgorzaty Wrzosek i Grażyny Nowickiej pochodzący z czasopisma naukowego „Żywienie Człowieka i Metabolizm”.

POBIERZ ARTYKUŁ

Artykuł publikujemy za zgodą autorek i redakcji czasopisma.

Recommended Posts

Leave a Comment

* Checkbox GDPR is required

*

Zgadzam się