Wciąż można znaleźć sprzeczne opinie na temat uzależnienia od cukru. Wiele osób twierdzi, że coś takiego jak uzależnienie od cukru nie istnieje.
Niektórzy argumentują, że o ile w tym zakresie mamy dużo badań na zwierzętach i dają one twarde dowody, to jednak badania z udziałem ludzi nie są ich zdaniem wystarczające. Inny argument jest taki, że tak naprawdę uzależniająco działa nie sam cukier, tylko słodki smak – z czym nie da się nie zgodzić – ale uzależnienie dotyczy jakiejś substancji (podobnie jak w przypadku nikotyny, kofeiny, konkretnego narkotyku), a przecież słodki smak nie jest substancją. Z drugiej strony coraz częściej mówi się o uzależnieniu od telefonów komórkowych, zakupów, gier komputerowych czy pracy, więc dlaczego nie od cukru?
Temat jest kontrowersyjny, ale coraz więcej się o tym mówi i pisze. Może w niedalekiej przyszłości środowisko naukowe wypracuje tutaj consensus. W każdym razie literatura naukowa wiele mówi o mechanizmie, w jaki cukier / słodki smak potrafi nami zawładnąć.
Dlatego też mamy dla Was artykuł pt. „Czy cukier może uzależniać? Ścieżkami mózgowego układu nagrody” autorstwa Beaty Jabłonowskiej-Lietz, Małgorzaty Wrzosek i Grażyny Nowickiej pochodzący z czasopisma naukowego „Żywienie Człowieka i Metabolizm”.
Artykuł publikujemy za zgodą autorek i redakcji czasopisma.