Składniki:
Biszkopt
- 300 ml mąki gryczanej,
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 1 łyżka kakao (można zastąpić 1 łyżeczką cynamonu i 1 łyżeczką przyprawy piernikowej),
- 100-150 ml ksylitolu,
- 100 ml oleju słonecznikowego,
- 1 olejek pomarańczowy,
- 250 ml mleka kokosowego w temperaturze pokojowej,
- świeżo wyciśnięty sok z 1/2 cytryny,
- 1 dojrzały banan,
- odrobina soku pomarańczowego do nasączenia ciasta po upieczeniu i wystudzeniu.
Polewa i przełożenie
- 0,5 litra śmietanki z mleka kokosowego (polecamy 75% esktrakt z kokosa, czyli ten z dużą zawartością tłuszczu) – ubita śmietanka powinna postać w lodówce 1-2 dni,
- 1 garść jagód,
- 1,5 banana.
Wykonanie:
Aby upiec biszkopt, należy rozgrzać piekarnik do temperatury 180 st.C. W międzyczasie wsypać 300 ml mąki do miarki i uderzyć o jakąś twardą powierzchnię, aby pozbyć się powietrza skumulowanego pomiędzy ziarenkami. Jeśli spowoduje to zredukowanie objętości mąki, trzeba dodać jej więcej i powtórzyć tę czynność, żeby uzyskać rzeczywiście 300 ml mąki.
Mąkę, sodę i kakao przesiać do większej miski, dodać ksylitol i wymieszać. Następnie dodać olej, olejek pomarańczowy, cytrynę i mleko kokosowe zmiksowane z bananem. Wyrobić ciasto trzepaczką lub mikserem. Podzielić je na 2 równe części i każdą upiec osobno, przez ok. 20-25 minut (do uzyskania złotego koloru). Foremkę najlepiej wyścielić papierem do pieczenia i nie otwierać piekarnika podczas pierwszych 15 minut pieczenia. Po upieczeniu ostudzić i nasączyć sokiem pomarańczowym.
Do przełożenia ostudzonego ciasta użyć 1/4 ubitej śmietanki kokosowej, którą należy wymieszać z jagodami i bananem (jeśli ktoś lubi bardzo słodkie masy, przed ubiciem śmietany można dodać 1-2 łyżki ksylitolu). Pozostałe 3/4 ubitej śmietanki użyć jako polewę – do dekoracji. Można ją wycisnąć przez rożek/rękaw cukierniczy, itp.
Smacznego!
Inspiracja: J. Ślóderbach, „Z miłością do wszelkiego życia, 108 wegańskich przepisów – z dużym wyborem dań bez glutenu”.