W poprzednim artykule pisałam o emocjach i ich zajadaniu.
Emocje są niezwykle ważne w naszym życiu. Są dla nas informacjami o tym co istotne dla nas i warto pozwolić sobie je odczuwać. To one motywują nas do działania oraz pomagają w budowaniu relacji. Jest to niewątpliwie elementem dbania o siebie. Jak to jest w codziennym życiu? Niestety często nie pozwalamy sobie poczuć emocji, spychamy je w bok. Oczywiście niezwykle ważne jest działanie, ale nie zaszkodzi nam, jeśli czasami po prostu … ODPOCZNIEMY. Często pozwoli nam to na chwilę wglądu w to, co tak naprawdę czujemy, zastanowienia się czego pragniemy. I zdecydowanie warto wziąć długą kąpiel, pomasować sobie uszy lub nadgarstek, przytulić się do ulubionego drzewa lub pogłaskać psa. Cenne jest również skupienie się na swoim ciele, na sygnałach z niego płynących. Te chwile zatrzymania się i wglądu są niezwykle istotne w zwiększeniu samoświadomości i zdania sobie sprawy z tego, co tak naprawdę jest dla mnie ważne i mi służy.
Jak dbanie o siebie ma się do jedzenia?
Bycie wypoczętym a nasz styl odżywiania są ze sobą niezwykle związane. Z własnego doświadczenia wiem, że wypoczęci dokonujemy zdrowszych wyborów żywieniowych. Zdanie sobie sprawy z tego, co nam służy, co jest dla nas dobre i wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, może być początkiem podjęcia decyzji o zmianie. Może zastąpimy kolejnego batonika aktywnością wpływającą pozytywnie na nasze zdrowie i pozwoli na odczucie szczęścia w związku z wytworzeniem przez mózg endorfin, np.: masażem, tańcem lub wypiciem ulubionej herbaty. Polepszy to samopoczucie na pewno na dłużej, niż euforia wywołana skokiem glukozy we krwi. Zwłaszcza, że często potem czujemy wyrzuty sumienia. A może wpłynie to na świadomy wybór zdrowego koktajlu zamiast pełnego cukru napoju gazowanego? Codzienność składa się często z takich właśnie wyborów.
Kształtowanie zdrowych nawyków jest niezwykle istotne, powtarzanie wpływa na utrwalanie się pewnych zachowań. Mówi się, że nawyk kształtuje się 21 dni. Jeśli tak jest, to w niecały miesiąc możesz zmienić część negatywnych przyzwyczajeń. Według mnie kształtowanie zdrowych nawyków naprawdę zmienia życie na lepsze. Ważna jest jednak systematyczność i konsekwencja w działaniu. I tu warto się zmierzyć z własnymi przekonaniami na ten temat. Warto zadać sobie pytania:
- W jakich konstruktywnych czynnościach byłam/em konsekwentna/y?
- Dlaczego akurat te czynności?
- Jak mogę sobie pomóc w kształtowaniu prozdrowotnych zachowań?
- Czy wystarczy sama świadomość, że chcę być zdrowa/y?
- Czy potrzebuję wsparcia osoby z zewnątrz, która, przynajmniej w początkowym etapie pomoże mi zmotywować się do zmian?
W konsultacjach psychodietetycznych łączę wiedzę z psychologii i dietetyki. Myślę, że te dwie dziedziny nauki są ze sobą ściśle związane i wzajemnie się uzupełniają. Pamiętaj, warto wprowadzić zmiany w kierunku poprawy zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Bo to one nas kształtują i przyczyniają się na odczuwanie szczęścia J Zrób krok w kierunku zdrowego życia.
Bibliografia:
- Hagglund Maggan, Zajadanie emocji? Jak sobie z tym poradzić?, Warszawa, 2018
- Ogińska-Bulik Nina, Wiem co jem? Psychologia nadmiernego jedzenia i odchudzania się, Łódź, 2016