Święta to wyjątkowy czas pod wieloma względami. Również, jeśli chodzi o jedzenie. Już sama wigilijna tradycja 12 potraw świadczy o tym, że w tracie świąt trudno jest zachować umiar. Tyczy się to również cukru, który często stanowi prezent sam w sobie (w postaci pralinek czy czekoladek), jak również spory dodatek do świątecznej kolacji czy obiadu (słodzone napoje, ciasta).
Oczywiście, nie ma nic złego w tym, że, jeśli tylko masz ochotę, pozwolisz sobie na zjedzenie świątecznego makowca czy czekoladowego Mikołaja. Gorzej, jeśli tracisz nad tym kontrolę i rzucasz się na słodycze bez opanowania. No bo to w końcu święta… Cóż, jeśli chcesz zachować podczas nich dobre samopoczucie skorzystaj z naszych rad, jak ograniczyć spożycie cukru w czasie świąt.
Upiecz bezcukrowe ciasto
Tradycyjne wypieki da się przygotować również w wersji bez cukru. Spróbuj, a przekonasz się, że w niczym nie odbiegają one od oryginałów. Poniżej znajdziesz kilka propozycji na nasze, zdrowe ciasta. Każde z nich zostało przygotowane bez dodatku cukru i mąki pszennej. To doskonale zbilansowane, zdrowe wypieki, które oczarują Twoich gości.
- Ciasto bounty
- Blok czekoladowy z białkiem konopnym
- Wegański tofurnik waniliowy z polewą czekoladową
- Wegański keks bez cukru
- Wegańska tarta orzechowa bez pieczenia
- Jaglany (bez)sernik
Nie musisz od razu piec wszystkich ciast bez grama cukru. Pierwszym krokiem może być zastąpienie cukru zdrowym słodzikiem np. erytrytolem lub ksylitolem. Drugim – użycie zamiast białej mąki pszennej mąki orkiszowej, owsianej lub pełnoziarnistej. Nie musisz od razu zmieniać też całego menu – jedno ciasto możesz przygotować tradycyjne, a drugie z naszych przepisów. Będzie to już duży sukces i pierwszy krok do wyeliminowania cukru z diety.
Podaruj bezcukrowe prezenty
Pralinki, bombonierki czy czekoladki to bardzo częsty element świątecznych prezentów. Niestety, nie dość, że zawierają one mnóstwo cukru, to jeszcze są bardzo kaloryczne.
A gdyby tak pod choinką umieścić pyszną, ale bezcukrową wersję pralinek lub czekolad? Na rynku jest coraz więcej takich alternatyw – bez problemu znajdziesz takie nawet w większych sklepach. Jeszcze więcej radości – zarówno obdarowanemu, jak i obdarowującemu – może sprawić własnoręcznie przygotowana słodycz. Poniżej znajdziesz zestawienie naszych propozycji na idealny, bezcukrowy prezent. Co ważne, każda z tych słodyczy jest mega prosta w przygotowaniu i, w większości, nawet nie wymaga pieczenia
- Czekolada bąbelkowa
- Kulki czekoladowa śliwka
- Orzechowy nugat
- Wegańska biała czekolada
- Ciemna czekolada z migdałami
- Świąteczne pralinki karmelowe i makowe
- Korzenne świąteczne amarantuski
- Domowy marcepan
- Kulki morelowo-pomarańczowe z imbirową nutą
- Szyszki pod choinkę
Wybieraj niesłodzone napoje
Cola, soki czy inne słodzone napoje to najszybsza droga, by dostarczyć sobie pustych kalorii i cukru. Szklanka słodzonych napojów to prawie 6 łyżeczek cukru. Załóżmy, że podczas świątecznego posiłku wypijesz 4 szklanki (1 litr) soku czy coli. Dostarczysz sobie aż 110 g cukru, czyli 22 łyżeczek cukru! Taką ilość trudno dostarczyć jedząc nawet 2-3 kawałki domowego ciasta. Natomiast z napojami – cóż, zjada, a raczej wypija się to błyskawicznie.
Lepiej więc wybierz do picia zwykłą wodę. Możesz przygotować ją w bardziej świątecznej wersji i dodać do niej np. świeży rozmaryn i świeżą żurawinę lub miętę i pomarańcze. Taki napój będzie pięknie się prezentował i miał ciekawy smak, a nie dostarczy cukru czy kalorii.
Czytaj składy
Ograniczenie cukru warto zacząć już od robienia świątecznych zakupów. Zwróć uwagę czy w składnikach znajduje się cukier. Jeśli tak – poszukaj bezcukrowych alternatyw. Zwróć uwagę m.in. na przyprawę do piernika. Dodatek cukru jest tu całkowicie zbędny. Mimo wszystko znajduje się ona w większości przypraw dostępnych na rynku. Na szczęście kupienie wersji bez cukru jest możliwe – to właśnie Twoja misja na przedświąteczne zakupy.
Naucz się odmawiać
Ciocia czy babcia namawia na kawałeczek ciasta, którego z takim staraniem przygotowała? Czasami trudno odmówić w takich sytuacjach, ale pamiętaj, że robisz to dla swojego zdrowia i sylwetki. Jeśli obawiasz się, że Twoja odmowa mogłaby kogoś urazić, zrób to w delikatny sposób np. wytłumacz, że masz już pełen żołądek i nie zmieścisz już ani kawałka więcej. Jeśli spotkasz się z rozczarowaniem, wytłumacz, że Twoja odmowa w żaden sposób nie jest związana z Twoimi uczuciami, a jedynie najedzeniem i brakiem ochoty na słodycze.
Z czym Ty masz największy problem w czasie świąt? Czy w tym czasie pozwalasz sobie na słodycze czy starasz się ich unikać? Daj nam znać w komentarzu!