Filmy

Cukier – Legalny narkotyk. Jak wyjść z nalogu?

Nagranie wykładu dziennikarki Katarzyny Lewkowicz-Siejki pt.: „Cukier – legalny narkotyk. Jak wyjść z nałogu?”. Wykład ten został przedstawiony dnia 25 października 2014 roku w Poznaniu w ramach comiesięcznych spotkań Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij po zdrowie.

Artykuły

Słodycze uzależniają jak alkohol

Link do artykułu 

„Każde uzależnienie ma co najmniej dwa wymiary. Jeden to jest uzależnienie na poziomie biologii czy fizjologii, a drugi – na poziomie psychiki. Jeśli organizm uzależnia się od jakiejś substancji i się ją odstawi, występuje zespół abstynencyjny. Wszystko jedno, czy dotyczy to alkoholu, narkotyków czy cukru.”

Cukier uzależnia

Link do artykułu 

Sprzedaż batonów i wszelkiego rodzaju słodyczy w szkołach powinna być karana – zaproponował ostatnio słynny amerykański pediatra i specjalista od walki z otyłością, profesor Robert Lustig z University of California w San Francisco. „Zagrożenie zdrowia wywołane nadmierną konsumpcją cukru jest tak wielkie, że usprawiedliwia to wprowadzenie regulacji podobnych do tych, na jakie zdecydowano się w przypadku alkoholu czy nikotyny” – napisał na łamach prestiżowego tygodnika naukowego „Nature”.