Słodka szkoła bez cukru – profilaktyka zdrowia dzieci i młodzieży

 In Projekty, Wydarzenia Nowe

Propozycja programowa dla wszystkich typów szkół oraz przedszkoli w Warszawie i okolicach

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Konfucjusz

Uczestnicy:

W latach 2016-2017 w naszych warsztatach wzięło udział ok. 3 500 dzieci. Oto wypowiedź jednej z matek: „Chciałabym serdecznie podziękować za warsztaty, w których uczestniczyły moje dzieci w czasie akcji Lato w mieście. Moje Chłopaki Bliźniaki wróciły do domu zachwycone, ze może być czekolada bez czekolady i że zdrowe słodycze są takie pyszne… Bardzo serdecznie dziękuję – jak mama w domu próbuje zmieniać czy podawać zdrowe przekąski to tak entuzjastycznej reakcji nie ma… Nawet jak próbuję ich zaangażować i  przygotowujemy je razem. Od Pań przekaz zdecydowanie lepiej trafia niż od rodziców… Myślę, że ułatwia to naszym paniom wychowawczyniom wdrożenie i utrzymanie dyscypliny w nieprzynoszeniu „śmieciowego” jedzenia, słodyczy do szkoły. Nie ukrywam, ze mi szczególnie zależy na tym, aby wyrobić nawyki dobrego jedzenia, ponieważ moje Bliźniaki niestety mają nietolerancję mleka i wszystkich produktów pochodnych oraz alergię na mąkę pszenną i żytnią.”

Potrzeby (dlaczego?):

Wiemy, że problemy zdrowotne dotykające w coraz większym stopniu dzieci i młodzież to: choroby układu krążenia, cukrzyca, alergie, otyłość, próchnica.

Wiemy, że znaczący wpływ na ich powstawanie ma odżywianie się, a  jeden z podstawowych czynników ryzyka stanowi nadmierne spożycie cukru dodanego, wielokrotnie przekraczające normy Światowej Organizacji Zdrowia oraz polskiego Instytutu Żywności i Żywienia.

Wiemy, że Warszawski Program Profilaktyki i Promocji i Zdrowia na lata 2012-2016 oraz dokument Stan zdrowia mieszkańców m.st. Warszawy w latach 2012–2014 opracowane przez Biuro Polityki Zdrowotnej M.St. Warszawy zalecają edukację dzieci i młodzieży w tym zakresie.

Potrafimy odpowiedzieć na te potrzeby w atrakcyjny, przyjazny dzieciom i młodzieży sposób poprzez warsztaty zdrowego odżywiania, które są zabawą – a nawet imprezką – a przy okazji uczą praktycznych umiejętności i zmieniają postawy wobec odżywiania się – na zdrowsze!

Cele (po co?):

Poprzez warsztaty przekazujmy odbiorcom wiedzę, umiejętności oraz postawy dotyczących zdrowego stylu życia:

 • wiedza: dlaczego cukier szkodzi i czym warto go zastąpić; jakie produkty są najzdrowsze i należy włączyć do jadłospisu,
 • umiejętności: samodzielne przygotowanie prostych słodyczy bez cukru, zdrowych kanapek, soków warzywno-owocowych oraz koktajli podczas warsztatów,
 • postawy: rezygnacja lub mniejsze spożycie przetworzonych słodyczy oraz napojów na rzecz ich zdrowych odpowiedników, własnoręcznie przygotowanych na podstawie warsztatów oraz otrzymanych przepisów.

Zespół (kto?):

Warsztaty prowadzą eksperci: dietetycy, psychodietetycy i praktycy zdrowego odżywiania. W zależności od formuły warsztatu jest to 5-15 osób z Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru wraz z wolontariuszami – studentami dietetyki warszawskich uczelni.

Tematy (co?):

 • Czym się karmi mózg? (koncentracja, pamięć)
 • Jedzenie dobre dla oczu / wzroku.
 • Co wzmacnia naszą odporność?
 • Co jeść, żeby mieć energię, być aktywnym, uprawiać sport?
 • Co karmi nasz brzuch i układ pokarmowy (mikroflora jelit)?
 • Jedzenie dobre dla kości/stawów/zębów.
 • Dbamy o skórę, włosy, cerę – za pomocą jedzenia!
 • Zdrowe śniadanie / II śniadanie.
 • Nawodnienie naszego ciała (zdrowe soki).
 • Zdrowy deser/podwieczorek.
 • Czytamy etykiety – świadomie kupujemy żywność.
 • Indeks glikemiczny. Przeliczanie kalorii.

Realizacja (jak?):

W zależności od liczebności uczniów i klas w danej szkole modyfikujemy organizację warsztatu.

Teoria (45 minut) – klasa / grupa otrzymuje informacje na dany temat od eksperta i na tej podstawie przy jego/jej pomocy w obecności nauczyciela/wychowawcy wykonuje plakat np.: Co jedzą sportowcy, żeby mieć dużo energii.

Praktyka (45 minut) – klasa / grupa wykonuje proste potrawy powiązane z danym tematem, np. dla sportu są to batony energetyczne i napoje izotoniczne. Wszyscy otrzymują przepisy. Uczniowie mogą skosztować wykonane przysmaki, jednak większość zatrzymują na wspólne podsumowanie, czyli:

Słodka Imprezka (30 minut) – jeśli w warsztatach bierze udział więcej klas/grup, to mogą one spotkać się na koniec np. na sali gimnastycznej lub auli. Każda klasa/grupa przygotowuje sobie stoisko z plakatem i przysmakami, po czym następuje podsumowanie i wspólna degustacja.

Opcjonalnie – na początku Słodkiej Imprezki przedstawiciele Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru wręczają szkole dyplom Słodkiej Szkoły Bez Cukru, następnie uczniowie odwiedzają kolejne stoiska, czy to w odpowiedniej kolejności, czy bez kolejności (decyzja dyrektora i nauczycieli) – przy okazji można przeprowadzić konkurs na najładniejsze stoisko, najlepszy plakat, wręczyć puchar przechodni, itp.

UWAGI: w latach 2018-2019 realizujemy projekt Zdrowa Rodzina Bez Cukru w 4 dzielnicach Warszawy: Ochota, Wola, Mokotów, Praga. Warsztaty dla uczniów ze szkół biorących udział w tym projekcie są bezpłatne. Kontakt: info@szczesliwibezcukru.pl 

Dla innych szkół / klas / grup cena wynosi od 15 do 25 zł za ucznia, zależy od liczebności uczniów w klasach i w całej szkole (im więcej uczestników, tym taniej wychodzi). Możemy spisać umowę dot. przeprowadzenia warsztatu lub wystawić fakturę.

Materiały na plakaty (brystol, kredki, farby, nożyczki, itp.) zapewnia szkoła lub uczniowie. Także szkoła zapewnia stoliki i krzesełka na stoisko, jak również nagłośnienie sali gimnastycznej. Każdy uczeń we własnym zakresie przynosi kubek, łyżeczkę i talerzyk / miseczkę.

Po naszej stronie są wszystkie produkty spożywcze na warsztaty oraz sprzęt typu blendery i termomixy.

 Kontakt: agnieszka.w@szczesliwibezcukru.pl

Polecamy także materiały w zakładce do pobrania

Recommended Posts

Leave a Comment

* Checkbox GDPR is required

*

Zgadzam się

Masz w planie odchudzanie?

Zobacz nasz e-book!