Syrop błonnikowy to kolejny produkt, który można uwzględnić na liście zdrowych zamienników cukru. W Polsce wciąż jeszcze mało popularny i w wysokiej cenie, jednak ze względu na jego korzystne właściwości jest warty uwagi.
Skład
100 g syropu błonnikowego dostarcza:
- 162 kcal,
- 6 g węglowodanów,
- 69 g błonnika.
Składa się on z izomalto-oligosacharydów (w skrócie IMO), czyli węglowodanów złożonych z grupy oligosacharydów, które są rozpuszczalne w wodzie. IMO są produktami dwustopniowej hydrolizy enzymatycznej skrobi, co w praktyce oznacza, że wytwarzane są z produktów zawierających skrobię, najczęściej kukurydzy, tapioki.
Właściwości
IMO mają słodki smak, ale nie dostarczają dużej ilości kalorii oraz nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi. Dlatego używa ich się jako słodzików, jako dodatek do żywności dietetycznej oraz żywności dla dzieci.
IMO nie są trawione ani wchłaniane w jelicie cienkim. Te niestrawione resztki przechodzą do okrężnicy, gdzie fermentowane są przez bifidobakterie. Ta właściwość sprawia, że mają one właściwości prebiotyczne, czyli korzystnie wpływają na stymulację wzrostu/aktywności dobrej flory bakteryjnej. Dlatego IMO wykazują następujące efekty prozdrowotne:
- zwiększenie absorpcji związków mineralnych,
- zapobieganie nowotworom jelita grubego,
- regulacja stężenia poziomu cholesterolu,
- zmniejszenie stężenia glukozy w osoczu,
- regulacja stężenia poziomu triglicerydów.
Dzięki czemu znajdują one również zastosowanie w produktach medycznych stymulujących układ immunologiczny, środkach wspomagających wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym, środkach przeciwpróchniczych.
Skutki uboczne
IMO, tak jak wszystkie oligosacharydy odporne na trawienie, mogą w większych ilościach powodować wystąpienie niekorzystnych objawów ze strony układu pokarmowego takich jak: wzdęcia, luźny stolec lub biegunka. Dlatego nie powinno się spożywać ilości większej niż 1,5 g syropu błonnikowego na kg masy ciała lub 30 g/dobę.
Podsumowanie
Wyeliminowanie cukru z diety, jak również spożywanie żywności prebiotycznej może chronić przed niektórymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca oraz choroby układu krążenia, poprawiać odporność i ogólnie korzystnie wpływać na kondycję i samopoczucie. Dlatego spożycie syropu błonnikowego zamiast cukru może być działać dobrze na nasz organizm. Natomiast tańszym i bardziej dostępnym w Polsce produktem jest inulina. Ma ona takie same właściwości i od dawna jest polecana jako zamiennik cukru oraz prebiotyk.
2 Comments
Ciekawe jaki ma IG.?
Znalazłam informacje, że IG jest niski i waha się 7-34.