Wczoraj rozpoczął się rok szkolny, ale „normalne” lekcje zaczęły się dzisiaj. Zgodnie z nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia uczniowie podczas przerw nie kupią w sklepikach szkolnych żywności z dodatkiem cukrów i substancji słodzących. Jeśli chodzi o słodkości to dozwolone – i zalecane – są węglowodany proste i złożone zawarte w surowych i suszonych owocach, warzywach, pieczywie pełnoziarnistym, nasionach, orzechach, sokach owocowo-warzywnych, koktajlach i innych napojach roślinnych. Wodę, herbatę, kawę zbożową czy kakao można będzie posłodzić tylko naturalnym miodem pszczelim.
Kiedy przypomnimy sobie automaty z colą, energetykami czy półki pełne czipsów i batonów to widzimy, że zmiana jest rewolucyjna. Z jednej strony właściciele sklepików słusznie zauważają, że rozporządzenie ukazało się zbyt późno (28 sierpnia) i nie mieli czasu, żeby się odpowiednio przygotować, z drugiej strony my w Fundacji i zespole akcji „Słodkie Życie Bez Cukru” czujemy, że jesteśmy awangardą tej zmiany.
Już od lipca tego roku całkowicie zaprzestaliśmy używania cukru w fundacyjnym barze Vega przy al. Jana Pawła II 36c w Warszawie, przez który dożywiamy 7 placówek na terenie stolicy, w tym szkołę specjalną i warsztaty terapii zajęciowej. Także fundacyjne przedszkole Przyjaciele Żyrafy na Żoliborzu nie używa rafinowanego czy dodanego cukru, ani też sztucznych słodzików. Zamiast cukru stosujemy owoce świeże lub suszone, daktyle i inne bakalie, melasę, zagęszczone soki owocowe, syrop daktylowy oraz cukier brzozowy – ksylitol.
Jednocześnie właśnie w barze Vega, przedszkolu, czy podczas warsztatów zdrowego odżywiania – a także w przepisach na tej stronie – pokazujemy, że słodkie życie bez cukru jest możliwe. W tym tygodniu na platformie wspieram.to wystartowała akcja crowdfundingowa, dzięki której zbieramy fundusze na organizację Słodkiego Tygodnia Bez Cukru – 7 kroków na drodze do zdrowia.
Słodki Tydzień Bez Cukru odbędzie się od 10 do 17 października – w tym czasie na terenie Fundacji, baru Vega, a także online będzie się można spotkać z dietetykami i lekarzami, nauczyć samemu przygotowywać słodycze bezcukrowe, zapoznać z bezcukrową ofertą internetowych blogów kulinarnych oraz realnych kawiarni i cukierni. Zaoferujemy także wsparcie wszystkim tym, którzy zechcą pozbyć się cukru ze swojego życia. Być może Słodki Tydzień zapoczątkuje dobrą zmianę dla wielu osób; może się też okazać, że uczynimy z tego typu imprezy działanie cykliczne, a także wejdziemy z warsztatami do szkół i przedszkoli – zgłaszają się już do nas chętne placówki.
W Anglii jest coroczna Action on Sugar, w USA Sugarscience.com, z czeskiej inspiracji powstał film Sugar Blues, w Australii święci triumfy That Sugar Film. W Polsce akcja Słodkie Życie Bez Cukru jest pierwszą z ambicjami całościowego potraktowania kwestii chorobotwórczego i uzależniającego działania cukru. Jeśli chcesz wyrazić swoje poparcie – zapraszamy na https://wspieram.to/projekt/5310/sodki-tydzien-bez-cukru. Za każdą przelaną kwotę odwdzięczymy się narzędziami pomocnymi w codziennym „słodkim i zdrowym życiu” (e-booki, dayplannery, ściągi zakupowe), wejściówkami na wykłady i warsztaty, słodkościami z baru Vega i innymi słodkimi gadżetami (torby, kubki, koszulki). Zaś Wasz własny organizm odwdzięczy się Wam zdrowiem i dobrym samopoczuciem!
1 Comment
niekoniecznie sklepiki szkolne są bez cukru: są soczki, kanapeczki z ketchupikiem, zdrowe jogurciki :/