Wrzuć BANANA do plecaka swojego dzieciaka

 In Czytelnia

Rozpoczyna się kolejny rok szkolny, a wraz z nim wraca problem odżywiania się dzieci i młodzieży. Dietetycy biją na alarm, że wciąż rośnie grupa otyłych dzieci W Polsce. Według raportu Instytutu Żywności i Żywienia z 2015 roku, ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość. Często wynika to z braku wiedzy na temat zdrowego odżywiania.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie oraz Fundacja Szczęśliwi Bez Cukru zachęcają do wprowadzenia do jadłospisu dziecka zdrowych przekąsek. Dobrym przykładem jest banan – bestseller wśród owoców. Prosty, łatwo dostępny oraz pełen energii, znakomicie może zastąpić słodką bułkę lub batonik i być zdrowym uzupełnieniem diety.

Eksperci z Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru od kilku lat prowadzą działania edukacyjne obejmujące zarówno dorosłych jak i dzieci, w tym uczniów szkół podstawowych. „Przeprowadziliśmy warsztaty ze zdrowego i bezcukrowego odżywiania dla ponad 3300 osób, w tym podczas tegorocznej akcji „Lato w mieście” spotkaliśmy się z 1000 dzieci. Rosnący problem otyłości wśród tej grupy wiekowej jest widoczny gołym okiem” – mówi Małgorzata Sobczyk (wiceprezeska Fundacji SzBC, dietetyk) – „Sami nauczyciele zgłaszają, że jednym z głównych problemów są przekąski, które dzieci przynoszą z domu.

Pomimo zajęć z edukacji żywieniowej i poszerzania świadomości dzieci to ostatecznie rodzic decyduje o tym, co ląduje w plecaku dziecka. Rodzice często tłumaczą się brakiem czasu, żeby przygotować coś zdrowego – w takiej sytuacji idealną przekąską może być banan – owoc obecnie łatwo dostępny w większości sklepów i nie wymagający żadnej wcześniejszej obróbki. Przede wszystkim jednak banany są źródłem błonnika, naturalnie występujących węglowodanów, potasu czy chociażby tryptofanu – aminokwasu wpływającego pozytywnie na nasz nastrój i koncentrację. Banany można wykorzystać również w przepisach na koktajle, budynie, kremy i niektóre ciasta jako zamiennik cukru dodanego, ale również składnik zagęszczający i spajający masę.”

Banan to owoc, który kryje w sobie wiele tajemnic. Wiemy, że jest znakomitą alternatywą dla słodyczy, ale niewiele wiemy o tym skąd w Polsce pojawiają się banany, z jakich krajów do nas przybywają i kto stoi za ich produkcją. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie wierzy w edukację najmłodszych. Stąd w ramach kampanii „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce” powstała strona edukacyjna: www.ekonsument.pl/banany, która stanowi kompendium wiedzy na temat tego niezwykłego owocu. Strona pokazuje warunki pracy na monokulturowych plantacjach, na których często łamane są podstawowe prawa człowieka oraz prawa do zrzeszania się w związku zawodowe. Jak mówi Maria Huma, prezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie – „przy produkcji bananów cierpią ludzie oraz środowisko naturalne. Plantacje pryskane są pestycydami, które szkodzą zdrowiu pracowników, a także zatruwają wodę i glebę. Dzięki stronie można obejrzeć zdjęcia z plantacji z różnych krajów, zapoznać się z wywiadami z pracownikami, a także dowiedzieć się jakie istnieją alternatywne sposoby produkcji banana. Sprawdzić mapę głównych producentów, a także poznać dobre praktyki i dowiedzieć się czym jest certyfikat Fairtrade”.

Żeby wpłynąć na zmianę myślenia dzieci, a także ich rodziców, konieczna jest edukacja i pokazywanie danego problemu z różnych perspektyw. Stronę www.ekonsument.pl/banany polecamy nauczycielom i rodzicom. Zachęcamy do pogłębiania wiedzy na temat bananów a także do wprowadzania właściwych nawyków żywieniowych na co dzień. Nowy rok szkolny może być świetnym momentem na rozpoczęcie takich zmian.

Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.ekonsument.pl/banany oraz www.szczesliwibezcukru.pl.

Zachęcamy także do pobrania bezpłatnego pakietu edukacyjnego dla nauczycieli i nauczycielek oraz edukatorów i edukatorek „Prawda o bananach”.

Kontakt dla mediów:

Joanna Sawicka

Mail: joanna.sawicka@followas.pl, tel. +48 668-307-066

Recommended Posts

Leave a Comment

* Checkbox GDPR is required

*

Zgadzam się