Projekt Zdrowa Rodzina Bez Cukru, który otrzymał dofiansowanie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy,
zakłada edukację i aktywizację dzieci i młodzieży w ok. 14 warszawskich szkołach podstawowych i średnich w zakresie promowania racjonalnego sposobu odżywiania się i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych oraz zmniejszenia otyłości. Za pośrednictwem dzieci i młodzieży chcemy również dotrzeć do grona ich rodziców i dziadków, ponieważ z naszych doświadczeń wynika, że najlepsze efekty daje oddziaływanie na całe rodziny. Odbyły się także dwa wydarzenia promujące zdrowe odżywianie pt.: Słodkie Święta Bez Cukru oraz Zdrowe Święta w dużej przestrzeni miejskiej w grudniu 2017 roku.
Eksperci dietetyki zgadzają się co do faktu, że największym problemem w naszym pożywieniu jest nadmiar cukrów prostych. Wyniki najnowszych badań w obszarze 'evidence-based medicine’ nie pozostawiają wątpliwości co do chorobotwórczego i uzależniającego działania cukrów prostych, rafinowanych oraz dodanych. 80% przetworzonej żywności w naszym kraju zawiera dodany/ukryty cukier i jego średnie dzienne spożycie na osobę wg danych GUS to 30 łyżeczek (ok. 30% zapotrzebowania na energię dorosłej osoby), podczas gdy Instytut Żywności i Żywienia (za Światową Organizacją Zdrowia) zaleca maksymalną podaż cukru w diecie na poziomie 5% ogólnej wartości energetycznej.
Ten nadmiar cukrów prostych w codziennym jedzeniu prowadzi do:
- podwyższenia progu słodkości,
- uzależnienia od słodyczy,
- insulinooporności, co z kolei drastycznie wpływa na wzrost otyłości i stanowi znaczący czynnik ryzyka dla większości chorób cywilizacyjnych: cukrzycy typu 2, chorób serca i układu krążenia, nowotworów.
Przeprowadziliśmy już wiele warsztatów, pokazów filmu „Cały ten cukier” i dyskusji, z których jasno wynika, że polscy konsumenci – od dziecka po dziadka – nie mają świadomości tego, jak działa cukier na ich organizmy. Natomiast po pozyskaniu wiedzy, jak bardzo cukier szkodzi oraz umiejętności samodzielnego przygotowywania zdrowych potraw i słodyczy bez cukru dodanego, z zastosowaniem naturalnej słodyczy (warzywa i owoce), uczestnicy naszych szkoleń zmieniają swój sposób odżywiania na zdrowszy i stają się bardziej samodzielni oraz kreatywni w tym zakresie. Dlatego w tym projekcie planujemy najpierw przekazanie wiedzy i umiejętności poprzez pokazy filmu „Cały ten cukier”, dyskusje z dietetykami, praktyczne warsztaty zdrowego odżywiania dla dzieci i młodzieży oraz spotkania z dorosłymi z ich rodzin, a następnie wyzwolenie i docenienie ich kuchennej i społecznej kreatywności poprzez konkursy szkolne. Dzięki udziałowi w konkursach dzieci i młodzież będą się dzielić swoją świeżo nabytą wiedzą i umiejętnościami z szerszym gronem odbiorców, aby wzajemnie się motywować i pokazywać, że możliwa jest świadoma konsumpcja i zrozumienie ogromnego wpływu odżywiania się na zdrowie człowieka, za którą idzie podjęcie odpowiedzialności za własne zdrowie.
Do realizacji zadania na terenie Warszawy wybierzemy ok. 14 warszawskich szkół w 4 dzielnicach: Ochota, Mokotów, Wola, Praga, ponieważ zakładamy, że zmiana, jaką wypracują i jakiej doświadczą beneficjenci w liczbie ok. 1500 osób zacznie promieniować na ich otoczenie, poprzez przykład osobisty i aktywność w mediach społecznościowych.
Koordynatorka projektu: dietetyk Małgorzata Rusek